Ako postupovať pri výbere novej práčky?

Ako postupovať pri výbere novej práčky?

Zamyslite sa nad tým, či voliť práčku plnenú vrchom (dvere zhora) alebo práčku s predným plnením (dvere spredu na práčke). Vrchom plnené práčky majú dnes viac-menej zhodné rozmery, a to: š. 40 cm – hl. 60 cm – v. 85 cm. Nad práčkou musíte počítať ešte s miestom na otváranie dverí. Práčky s predným plnením majú väčšinou zhodnú výšku a šírku: š. 60 cm – v .85 cm. Líšia sa hĺbkou k stene, čo ocenia najmä zákazníci s malou kúpeľňou. Klasická hĺbka práčok je 60cm, ale na trhu je veľký výber práčok s hĺbkou 55 cm, 52 cm, 45 cm, občas narazíte aj na modely 40 cm, zriedka 35 cm. Pozor – Aj u týchto práčok musíme počítať s voľným priestorom pred práčkou, kam sa otvárajú dvere.

Pred kúpou novej práčky by sme teda mali presne vymerať priestor, kde bude budúci práčka umiestnená, a podľa toho vyberať výrobky vhodných parametrov.

Voľba otáčok odstredenia je ďalšou dôležitou vlastnosťou práčky. Doba, kedy sa kupovali práčky s max otáčkami 400ot./min. Už sú dávno preč. Dnes nám výrobcovia ponúkajú práčky s otáčkami 800 a vyššie – ideálne je voliť tzv Zlatý stred, t.j. 1000 až 1200 otáčok za min. Aj keď ponuky práčok 1400, 1600 i 1800 otáčok znie lákavo, pre bežné bielizeň tieto maximálne otáčky rovnako nevyužijete, pretože sa Vám bielizeň pri žmýkaní čoskoro poškodí, vzhľadom k tomu, že vlákna tkaniny sa pri nadmernom žmýkaní polámu. Napriek tomu, že sa u práčok vždy uvádzajú iba maximálne otáčky žmýkania, je samozrejmosťou, že napospol všetky práčky majú otáčky voliteľné, t.j., na jemné bielizeň či záclony môžeme otáčky nastaviť nižšie, alebo vybrať program bez žmýkania.

Energetická trieda je ďalším rozhodujúcim hľadiskom a dôležitou vlastnosťou spotrebičov. Na našom trhu však sa stretneme väčšinou už iba s energetickou triedou A, A + alebo ešte lepšie A + +.

Ďalšou vlastnosťou práčok je maximálna náplň bielizne: väčšina práčok ponúka 4,5 kg, 5 kg, 6 kg, ale na trhu je už dosť výrobcov ponúkajúce práčky 7 kg, 8 kg aj 10 kg. Opäť nemusíte mať obavy, že budete musieť zbierať celý týždeň bielizeň, aby ste zaplnili celú práčku, a ušetrili tak za vodu a energiu. V dnešnej dobe totiž majú práčky už veľmi rozumné zariadenia, ktoré si samo vyhodnotí množstvo a nasiakavosť bielizne, a podľa toho samozrejme napustí množstvo vody, tak, aby sa bielizeň pohodlne vyprali, ale aby sa vodou zbytočne neplytvalo.

Dôležitým momentom pri výbere novej práčky je samozrejme aj cena spotrebiča. Nikde nie je napísané, že čo je najlacnejšie, nie je kvalitné. Lacnejšie modely práčok väčšinou nemajú také vybavenie, ako drahšie typy, napr. majú menej prednastavených programov, nemajú zobrazujúci display, majú menej otáčok, ale pre nenáročného zákazníka, ktorý tieto vlastnosti rovnako nevyužije, a dáva prednosť jednoduchým spotrebičom, tieto práčky budú vyhovovať. Naopak, pre zákazníkov, ktorí využívajú a ocenia viac prednastavených programov, prídavné funkcie, display, vyššie otáčky, a všeobecný komfort, volí podľa toho samozrejme. Aj výrobok pre náročnejších zákazníkov, ktorý už samozrejme je tiež za vyššiu cenu. Rozhodným hľadiskom by však pre nás mala byť informácie, ako kvalitne je zaistený servis na danú značku, aká je prípadne dostupnosť náhradných dielov, a pod. Zaujímavou akciu už majú niektorí výrobcovia, ktorí okrem 24 mesačnej záruky vyplývajúce zo zákona, poskytujú na výrobky ďalšie 2 až 3 roky záručného servisu úplne zadarmo.

Než sa definitívne rozhodnete zakúpiť novú práčku, najprv sa informujte o všetkých týchto vlastnostiach. Predídete tak nepríjemnému prekvapeniu, že práčka robí alebo nerobí to, čo ste predpokladali, alebo faktu, že budete márne zháňať, kto Vám práčku opraví.

social position

UPOZORNENIE: dňa 20.5.2022 /piatok/ bude prevádzka otvorená len v čase 09.00 hod. -12.30 hod. Skryť