Ako sa starať o práčku, aby vydržala čo najdlhšie?

Ako sa starať o práčku, aby vydržala čo najdlhšie?

Pravidelne čistite filter-ak filter pravidelne nekontrolujeme, hrozí, že práčka prestane vypúšťať vodu, žmýkať, alebo ani nespustí. Tiež sa nám môže stať, že filter potom zarastie vodným kameňom, a sitko nepôjde vybrať vôbec.

Používajte značkové prášky a aviváž – hoci sa Vám to zdá ako reklamný slogan, má táto rada svoje opodstatnenie. Nákup najlacnejších pracích prostriedkov, obzvlášť v hypermarketoch, kde je pôvod i názov úplne neznámy, prípadne ponuka na trhovisku tzv nalievaných pracích gélov a pochybných aviváži (väčšinou dovezených z Poľska), veľmi často vedie k poškodeniu Vašej práčky a zbytočne vyhodených peňazí za opravu a výmenu dielov.. Zdanlivo výhodná a lacná kúpa takého prášku nás vo výslednej časti vyjde “pekne draho”. Tieto nekvalitné pracie prostriedky totiž nielen, že nám bielizeň nevyperie tak čisto, ale navyše tvorí nadmerné množstvo nerozpustných usadenín, ktoré nám potom v práčke plesnivie a hnije, a tým pádom samozrejme aj rôzne diely v práčke majú oveľa menšiu životnosť a práčka nepríjemne páchne Nie je treba kupovať len tie super najdrahšie pracie prášky, ale vhodne voliť pri nákupe značku, ktorá má na našom trhu dlhoročnú tradíciu.

Po praní nechávajte práčku pootvorenú – predídete tak tvorbe plesní a zápachu zo zvyšku vody a vlhkosti, ktorá zostane v práčke po vypraní.

Prací prášok dávajte priamo do bubna k bielizni – (teda ak nepoužívate program predpierania, ktorá je rovnako iba nehospodárny žrút vody a energie, ale inak je úplne k ničomu … naše babičky namáčali bielizeň cez noc vo vani, tak ťažko tento proces nahradí program, ktorý trvá sotva pár minút). Prací prášok sa tak oveľa rýchlejšie rozpustí, a v našom dávkovači ani v hadiciach sa tak nebudú tvoriť kamenné povlaky a iné nevzhľadné štruktúry zo zvyšného prášku.

Pridávajte do prania zmäkčovadlo – a to nemusíte zrovna utrácať za drahé prostriedky proti vodnému kameňu, ktoré poznáte z reklamy. Postačí si zakúpiť vrecúško sódy na pranie a do každej várky pridať polievkovú lyžicu. Nielen, že bielizeň bude lepšie vyprané, ale zamedzíte usadzovaniu práve vodného kameňa v práčke, a to nielen v lokalitách s tvrdou vodou.

Kontrolujte vrecká – teda lepšie povedané, pred praním starostlivo prehľadajte vrecká a odstráňte z nich všetky zabudnuté predmety. Vyvarujete sa potom možnosti, že Vám predmet zapadne do bubna, rozpára gumovú manžetu pri dverách alebo upchá a poškodí napr čerpadlo. V horšom prípade napr obyčajná desať centovka pri vysokých otáčkach na žmýkanie vám môže rozrezať celý bubon – a v tú ranu máte za desať centov škodu za niekoľko stoviek eur. A čo urobí taký jeden zabudnutý papierovú vreckovku vo vrecku napríklad s várkou čierneho prádla? Skúste, a uvidíte … budete 14 dní preklínať toho, komu vreckovku patril.

Podprsenky perte v sáčku-teda myslím tým tie vystužené kosticami – inak hrozí, že kostice zapadne do nádrže práčky, a oprava je potom nevyhnutná. Navyše tento spomínaný kúsok spodnej bielizne môžete ihneď rovno vyradiť zo svojho šatníka. Sieťované textilné vrecúška na bielizeň v rôznych veľkostiach je možné bežne zakúpiť na trhu, a možno ich použiť na všetky drobné prádlo, ktoré nechceme, aby nám nenávratne zmizlo v útrobách práčky.

Vypínajte prívod vody a elektriny-je to len o zvyk, a vzhľadom k tomu, že pri otvorenom kohútiku na stene je prívodnej hadice do práčky stále vystavená plnému tlaku vody, môže byť len otázka času, kedy to hadica nemusí vydržať, a striekajúca voda nám potom v priebehu niekoľkých desiatok minút premení náš byt v povodeň, a v horšom prípade vyplavíme aj susedov pod nami. Elektrický prívod zapnutý v sieti nám zase pri akomkoľvek výboji môže poškodiť riadiacu elektroniku v našej práčke.

social position

UPOZORNENIE: dňa 20.5.2022 /piatok/ bude prevádzka otvorená len v čase 09.00 hod. -12.30 hod. Skryť